Wilno

0
385

Wilno to miasto do którego chce się wracać. Kto choć raz zawitał w progi tego miasta chętnie robi to ponownie. Wilno jest miastem kontrastów w którym przepych i bogactwo Starówki jest kontrastem dla wileńskiego przedmieścia i znajdujących się tam drewnianych chat.
Z statystyk które mówią nam o ty mieście możemy wyczytać, że jest to największe miasto znajdujące się w rejonie krajów bałtyckich, jest to również stolica Litwy i tam znajduje się siedziba Prezydenta, Rządu, Sejmu, Sądu Najwyższego jak również placówki dyplomatycznym. Wilno jest największym litewskim miastem i zamieszkuje je prawie 1/7 populacji całego kraju. Miasto zajmuje powierzchnię 400 kilometrów kwadratowych. Miasto położone jest nad rzeką Wilią i u ujścia Wilejki. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Starówka wileńska jest jedną z największych w Europie jej obszar wynosi 360 hektarów i jest to powierzchnia o trzy razy większa niż Starówki w Krakowie.

Wilno
Wilno
Dawna legenda mówi o tym, że miasto powstało w wyniku proroczego snu władcy Giedymina. Początki grodu datuje się na 1323 rok, wtedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o grodzie. Każdy turysta który dotrze ma wileńską Starówkę będzie zachwycony ogromną ilości wąskich i krętych uliczek posiadających swój klimat. Stare Miasto jest także miejscem gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Na wileńskiej starówce przez cały czas tętni życie, to tu zobaczymy licznych ulicznych grajków i malarzy. Na starówce znajdują się liczne knajpki i restauracje w których skosztować można także dań kuchni regionalnej takich jak na przykład słynne litewskie kołduny.

Wilno
Wilno
Wybierając się do Wilna w swojej mapie punktów do zwiedzenia nie zapomnijmy oznaczyć takich punktów jak: Cmentarz na Rossie gdzie pochowane jest serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, Kościół Misjonarzy. W Wilnie znajduje się duża ilość kościołów, oraz cerkwi które codziennie odwiedzane są przez rzesze zwiedzających turystów. W mieście znajduje się prawie trzydzieści muzeów z tym najważniejszym dla Polaków – Muzeum Adama Mickiewicza. Będąc w Wilnie warto także wybrać się do położonego niecałe dwadzieścia kilometrów od Wilna Muzeum Centrum Europy. Jest to jedno z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej znajdujące się pod otwartym niebem. Każdy turysta odwiedzający Wilno kieruje swoje kroki do Ostrej Bramy gdzie zobaczyć można przecudny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kolejnym miejscem odwiedzin wielu turystów jest Uniwersytet Wileński na którym studiowało wielu słynnych Polaków miedzy innymi Józef Piłsudski, Czesław Miłosz. Na pewno warto wybrać się na wieżę Giedymina, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta. Mieści się ona na górze Zamkowej, lub jak niektórzy mówią górze Giedymina. Na usytuowanej tam Baszcie znajduje się tam taras widokowy z którego można podziwiać panoramę tego pięknego miasta.

Nie tylko bezcenne zabytki są częścią tego miasta, na zakończenie zwiedzania warto wsłuchać się w rytm tego miasta i bez pośpiechu pospacerować po niezwykle wąskich, pełnych uroku uliczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here