Praga atrakcje i zwiedzanie

0
350

Najpiękniejsze zakątki Pragi

Oddalona o niewiele ponad 600 km od Warszawy- Praga, jest nie tylko stolicą Czech, ale i największym miastem tego kraju. Leży ona w centralnej części Republiki Czeskiej, oraz w samym centrum Europy. Olśniewa zabytkami, które nie są tylko wspomnieniem przeszłości, ale tworzą obecną atmosferę tego miejsca. Czeski urok i bajkowe elementy czynią to miasto idealnym miejscem dla turystów.

Poruszanie się po Pradze jest bardzo łatwe, chociaż początkowo problemem może być znalezienie stacji metra . Ale zawsze pozostają jeszcze tramwaje i nogi. Zwiedzanie Pragi na piechotę pomaga w spaleniu kalorii tradycyjnego czeskiego jedzenia (knedlików z gulaszem czy smazenego syra) podczas nieustannych podejść pod górę i schodzenia w dół. Bowiem Praga rozciąga się na kilku wzgórzach, co jeszcze bardziej podkreśla jej malowniczość.

Podróż warto rozpocząć od najliczniej odwiedzanego praskiego deptaku, Mostu Karola. Na obu jego końcach wznoszą się wieże- na jedną z nich warto się wdrapać aby przekonać się, że mierzący ponad pól kilometra most nie jest prosty. W odległość kilkudziesięciu metrów zobaczymy Hradczany to królewska dzielnica, powstała w XIV w. Niewątpliwie najważniejszym i najokazalszym zabytkiem jest Zamek Królewski. Kiedyś był siedzibą królów, obecnie służy jako skarbiec czeskich klejnotów koronacyjnych, mauzoleum królów, oraz galeria ich portretów. Znajduje się tutaj także bazylika św. Jerzego, Belweder czy katedra św. Wita. Kolejnym, nierozerwalnie związanym z Hradczanami miejscem jest Złota Uliczka. Powstała jako siedlisko miejscowych złotników pochodzenia żydowskiego. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest Biała Wieża. Była ona więzieniem i katownią. W XX wieku zmieniła swój charakter i stała się mekką praskich literatów. To tu tworzył Franz Kafka, tu spotykali się poeci i pisarze.

Praga atrakcje

Na lewym brzegu rzeki Wełtawy, znajduje się piękne, pełne parków oraz ogrodów wzgórze Petrin. Tu w 1891 roku wybudowano kopię wieży Eiffla.
Najważniejszą budowlą na Starym Mieście jest Ratusz Staromiejski, na który składa się kilka ozdobnych kamienic oraz wysoka na 70 m wieża ze słynnym zegarem Orloj o ruchomych figurach.national-theatre-913258_1280

Dzielnica Nowe Miasto powstała w połowie XIV wieku, gdy Stare Miasto stało się już za ciasne dla ówczesnych mieszkańców. Dziś szeroki, długi plac zabudowany jest reprezentacyjnymi budynkami a jego perspektywę zamyka konny pomnik św. Wacława.
Położony na północ od Starego Miasta Józefów był przez kilkaset lat dzielnicą żydowską, funkcjonującą do końca XIX wieku jako getto. W centralnej części Józefowa istnieje kilka żydowskich synagog. Najstarszą z nich jest synagoga Staro- Nowa.

Mało odwiedzana jest leżąca w samym sercu Pragi Wyspa Kampa. To na niej możemy zobaczyć ścianę Johna Lennona, wielkiego bobasa oraz mostek zakochanych. Warto tam zajrzeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here