Nowy Jork – zwiedzanie

0
246

Nowy Jork to metropolia położona na wybrzeżu Atlantyku, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Na 1213,3 km² zamieszkuje prawie 8.5 miliona ludzi.

Według amerykańskiego dwutygodnika Forbes, Nowy Jork znajduje się na 5 miejscu listy najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Liczba podróżujących wzrasta z roku na rok – w 2014 Nowy Jork odwiedziła rekordowa liczba turystów (aż 56.5 miliona). Co przyciąga tak wielu ludzi do tak zatłoczonego i przeludnionego miasta? Zacznijmy od historii.

W 1524 Europejczycy po raz pierwszy docierają na półwysep Manhattan, wyprawą dowodzi włoski odkrywca i żeglarz – Giovanni Verazzano. Tereny dotychczasowo zamieszkałe przez Indiańskie plemię Delawarów powoli stają się kierunkiem podróży Europejczyków. W 1614 Holendrzy zakładają osadę handlową, która za 10 lat stanie się pierwszą stałą osadą kupiecką o nazwie Nowy Amsterdam. Obecna nazwa miasta jest wynikiem przegranej w 1664 roku wojny Holandii z Anglią.

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Statua Wolności, NY
Statua Wolności, NY
Nowy Jork to miasto, w którym wiele atrakcji dostępnych jest za darmo. Pomimo różnorodności oferowanych rozrywek, są miejsca które po prostu wypada zobaczyć odwiedzając to miasto. Jednym z tych miesc z pewnością jest Statua Wolności – 93-metrowy, neoklasycystyczny posąg symbolizujący „wolność opromieniającą świat”. Statua znajduje się u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Można ją podziwiać m.in. podczas darmowego rejsu promem Staten Island Ferry.

Dla miłośników sztuki pozycją obowiązkową będzie obejrzenie spektaklu w teatrze na Broadway’u. Broadway Street to ulica na Manhattanie, na której znajduje się kilkadziesiąt teatrów. Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego. Bilety na spektakle można nabyć już za ok. 60 dolarów, dostępne są też czasowe promocje. Mówiąc o sztuce, warto również wspomnieć, iż do większości Nowojorskich muzeów w określone dni wejdziemy za darmo, lub za symbolicznego dolara. Oferty darmowego wstępu różnią się w zależności od muzeum.

Times Square – czyli serce Manhattanu, znajduje się pomiędzy 42 i 47 ulicą, między Broadwayem i Siódmą Aleją. Plac ten jest jedną z głównych ikon Nowego Jorku, słynie z ogromnych telebimów i reklam na budynkach. Plac ten otrzymał swoją obecną nazwę po tym, gdy The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego New York Times Building (obecnie nazywanego One Times Square). Powiększony obszar placu, zwany Theatre District, składa się z budynków pomiędzy alejami VI i VIII oraz ulicami 40. i 53., uzupełniając zachodnią część handlową centrum Manhattanu.

Będąc w Nowym Jorku warto zobaczyć również najstarszy most w Ameryce – Most Brooklyński. Został on zbudowany w 1883 roku, łączy Manhattan z Brooklynem. Wiele amerykańskich produkcji filmowych zosało nakręconych właśnie na tym moście.

Żółte taksówki, NY
Żółte taksówki, NY

Miłośnikom zwierząt polecić można New York Aquarium znajdujące się w okręgu Brooklyn. Zobaczyć tam można wiele gatunków ryb, rekiny, delifny oraz foki. Bilety ze zniżkami można kupić na oficjalnej stronie Akwarium.

Nowy Jork to miasto oferujące tysiące rozrywek. Plan podróży zależy od osobistych preferencji, jak i zasobności portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here