Mediolan – zwiedzanie

0
241
Mediolan - zwiedzanie

Mediolan – dla każdego coś dobrego?

Włoski Mediolan przyciąga rocznie ponad 7 milionów turystów. To miasto tętniące życiem przez całą dobę, a jednocześnie posiadające niesamowity starożytny czar i urok. Typowo kontynentalny klimat sprawia, że większość turystów czuje się tu bardzo komfortowo.

Mediolan znajduje się w czołówce najbogatszych miast na świecie (obecnie zajmuje 10 miejsce). Jest również europejską stolicą mody. Zachwycają się nim zarówno poszukiwacze zabytków, jak i poszukiwacze nocnych wrażeń. Znajdziemy tam wszystko, czego szukamy – od starożytnych budowli do modnych klubów nocnych, w których bawią się sławy.

Jakie wrażenia ma osoba, która po raz pierwszy odwiedza Mediolan? Chaos. Kompletna mieszanka stylów, różnorodnego budownictwa sprawia, że trudno oprzeć się wrażeniu, że Mediolan to nieuporządkowane architektonicznie miasto. Nowoczesność i stare zabytkowe kościoły potęgują to wrażenie. Jednak bardzo szybko okazuje się, że to pierwsze wrażenie zostaje zatarte w nieodwracalny sposób w ciągu kilku godzin. Miłość do tego miasta jest dozgonna. Sprawia to niecodzienny urok XIV-wiecznej Katedry, Santa Maria Delle Grazie, zamek Sforzów czy Kościoły św. Marka i Symplicjusza. Nie można przejść również obojętnie obok Galeria Vittorio Emmanuele II, w której znajduje się posadzkowy wizerunek byka, wokół genitaliów którego, jak głoszą legendy, wystarczy się okręcić, aby być szczęśliwym przez całe życie.

Mediolan - zwiedzanie
Mediolan – zwiedzanie
Będąc w Mediolanie nie sposób nie poznać chociaż w części niesamowitej historii Corpi Santi i Bram. Pierwsze mury powstały już w IV wieku p.n.e.! Zachwycający widok stu wież otoczonych trzema murami pozostaje w pamięci na zawsze. Bramy zostały rozmieszczone wzdłuż historycznych osi ulicznych i dzielnicowych, co sprawia, że mamy wrażenie natychmiastowego powrotu do poprzednich epok.

Mediolan to… piłka nożna! Grzechem byłoby nie zobaczyć jednego z największych stadionów piłkarskich – San Siro, który może pomieścić 85 tysięcy widzów. Stadion powstał wiele lat temu, ale nieustanne modernizacje sprawiają, że jest on nadzwyczaj nowoczesny i rozpoznawalny na całym świecie. Dlaczego? Nie każde miasto może poszczycić się dwoma klubami piłkarskimi będącymi w czołówce światowych rankingów. Mowa tu oczywiście o A.C. Milan oraz Inter Mediolan.

Na uwagę bezsprzecznie zasługuje interesująca historyczna Brrera – dzielnica wszelkiego rodzaju artystów. Przechadzając się wąskimi, pięknie oświetlonymi wieczorem uliczkami zachwycamy się małymi, przytulnymi kawiarniami i antykwariatami. Dzielnica Brrera jest również siedzibą Akademii Sztuk Pięknych. To tutaj kształcą się następcy Leonarda da Vinci. To właśnie tutaj znajduje się również słynne Pinacoteca di Brera.

Mediolan jest kolorowy, barwny, urokliwy. Nie sposób ominąć takich miejsc jak La Scali, czyli mediolańskiej opery czy słynnego Piazza Mercanti. Z drugiej strony nowoczesna galeria handlowa Galleria Vittorio Emanuele II cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. I znowu sprzeczność – nowoczesność połączona z XIX budynkiem, w której znajduje się wspomniane centrum.

Mediolan - zwiedzanie
Mediolan – zwiedzanie
Gdy robi się ciemno, nadchodzi czas na prawdziwy mediolański rytuał – aperitivo, podczas którego zarówno mieszkańcy, jak i turyści spotykają się ze znajomymi, sącząc wino, kolorowe drinki i zajadając się cudowną mediolańską kuchnią. Mediolan kocha noc. Multum barów, klubów, restauracji i kawiarni znajdziemy w dzielnicy Navigli.

Mediolan przyciąga nas od zawsze. Niesamowita historia połączona z włoskim gwarem, przepychem i nowoczesnością sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. A zatem… dla każdego coś dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here