Majorka – przewodnik

0
214
Majorka
Majorka

Majorka – turkusowa, przezroczysta woda, piaszczyste plaże, szum palm…
Taki obraz pojawia się, gdy myślimy o tej największej wyspie należącego do Hiszpanii archipelagu Balearów. Jednak Majorka to nie tylko nadmorskie krajobrazy. Majorka to także góry Sierra de Tramutana, liczne jaskinie z rzeźbą krasową, winorośla, oliwki i wszechobecny zapach pomarańczy. Majorka to nowoczesne kurorty, ekscytujące życie nocne, kluby, bary, ale również architektura, na którą wpływ miała dynamiczna i burzliwa historia tej wyspy.

Majorka
Majorka

Na Majorce znajdziemy elementy pochodzące z okresu, gdy zamieszkiwali ją Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, a następnie Arabowie, Aragończycy oraz Hiszpanie. Pobyt na Majorce warto rozpocząć od stolicy wyspy – miasta Palma de Mallorca. Jest to dość logiczne rozwiązanie ze względu na lotnisko znajdujące się w odległości zaledwie 8 km. Najbardziej znanym miejscem jest katedra La Seu budowana w latach 1229 – 1346, która na początku XX wieku została zreformowana przez słynnego Gaudiego, autora znajdującego się wewnątrz katedry ogromnego, cierniowego żyrandola. La Seu znane jest również z jednych z największych na świecie witraży z kryształów, które dwa razy w roku (02.02. i 11.11.) dostarczają odwiedzającym niesamowitych przeżyć w związku z zachodzącym w tych dniach zjawiskiem świetlnym. Katedra znajduje się na wzgórzu nieopodal wybrzeża, co pozwala na podziwianie nadmorskiego krajobrazu. W pobliżu znajduje się Muzeum Katedralne, do którego wstęp wliczony jest w cenę biletu do katedry. Następnie można odwiedzić pobliski Pałac de l’Almidaina bedący połączeniem stylu aragońskiego i arabskiego. Tuż obok La Seu znajduje się także Museum de Mallorca. Stare Miasto to wyraźne wpływy arabskie, jednocześnie można doszukać się pewnego podobieństwa do architektury Florencji. W centrum lasu miejskiego (ok. 3 km od starówki) dumnie prezentuje się położony na wzgórzu Casteli de Bellver, czyli zamek o oryginalnym, okrągłym kształcie. Również z tego miejsca można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Palmy de Mallorca. Miasto posiada doskonale funkcjonujący transport publiczny (metro, kolejka miejska, busy), jest także dobrze skomunikowane z pozostałymi miejscowościami na wyspie. Palma de Mallorca słynie ze swojego życia nocnego, licznych klubów, barów oraz restauracji.

Warto jednak odwiedzić również inne miejsca na Majorce. Ze stolicy można udać się na zachód, do Port de Soller korzystając z zabytkowego drewnianego pociągu przemierzającego góry Sierra de Tramutana, co z pewnością dostarczy niezapomnianych przeżyć. Port de Soller słynie z wyśmienitego likieru pomarańczowego. Warto udać się do Can Prunera, czyli muzeum modernizmu, w którym można podziwiać dzieła m.in. Joana Miró, Edwarda Muncha oraz Pabla Picassa. Następnym godnym uwagi miejscem jest położone niedaleko miasto Alcúdia, które otoczone jest zabytkowym murem. Znajdziemy tu ponadto oryginalny most z XVIII wieku, średniowieczne drzwi Molla (w jednej z bram miasta), piękne rezydencje oraz zabytkowe kościoły. U podnóża gór Sierra de Tramutana znajduje się natomiast miasto Valdemossa, które dla Polaków może mieć specjalne znaczenie ze względu na fakt, iż Fryderyk Chopin oraz George Sand spędzili tu zimę 1838/39.

Majorka
Majorka

W dawnym klasztorze kartuzów funkcjonuje obecnie muzeum z ekspozycją poświęconą polskiemu kompozytorowi (np. można zobaczyć pozostawione przez niego pianino). Każdego roku w sierpniu odbywa się Festiwal Chopinowski. W pobliżu znajduje się pałac króla Sanchy oraz przypałacowy ogród. Wielbicielom kultury na pewno przypadnie do gustu tutejsza galeria sztuki współczesnej posiadająca w swoich zbiorach dzieła m.in. Joana Miró, Francisa Bacona oraz Pabla Picassa. W Valdemossie działa również Costa Nord, czyli centrum kulturalne założone przez Michaela Douglasa. Obecność powszechnie znanych osobistości na Majorce jest znacząca. Swoje rezydencje letnie posiada m.in. hiszpańska rodzina królewska, Toni Kroos, Rafael Nadal oraz Claudia Schiffer. Z kolei w położonej na południu miejscowości Megaluf można bawić się przy muzyce granej na żywo przez tak sławnych DJów jak David Guetta i Tiesto. Będąc na Majorce nie można pominąć wschodniej części tej wyspy. W pobliżu miasta Porto Cristo znajduje się system jaskiń (Coves des Helms, Coves del Drach – smocze jaskinie), w których można podziwiać niezwykłej urody zjawiska krasowe, takie jak stalagmity i stalaktyty, a na koniec wysłuchać koncertu w wykonaniu muzyków znajdujących się na łodziach.

Majorka to wyspa, która jest w stanie dostarczyć wszelkich możliwych rozrywek i doznań. Mieszkańcy są znani ze swojej otwartości i gościnności, a także z wyśmienitej kuchni. Nie można być na Majorce i nie skosztować ensaimadas (słodkie, zawijane bułeczki), sobrassady (wieprzowa kiełbasa z papryką i przyprawami), różnych kombinacji ryżu z warzywami i mięsem, ziemniaczanego tumbetu oraz gęstych, pożywnych zup. Pamiętać należy również o winogronach, oliwkach, cytrusach, figach i truskawkach. Majorka jest również dobrą bazą wypadową na pozostałe wyspy Balearów, np. na Ibizę. Najlepsze podsumowanie piękna Majorki to słowa samego Fryderyka Chopina: „Niebo jak turkus, morze jak lazur; góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach.” Czy taki opis nie brzmi kusząco?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here