Los Angeles – co zobaczyć?

0
462

Los Angeles – „Miasto Aniołów”. Wybierając się tam, nie myślimy o smogu spowijającym wieżowce ani o tym, że jest to jedno z najniebezpieczniejszych miast świata. Los Angeles zachwyca – atrakcyjnym położeniem nad oceanem, palmami, górzystym ukształtowaniem terenu. I nieodpartym urokiem blichtru i bogactwa.

Stolica światowej rozrywki

Przede wszystkim jednak City of Angels kojarzy się – i słusznie – z przemysłem rozrywkowym. Jest w końcu siedzibą Hollywood, światowej stolicy rozrywki. Nieustannie przoduje w produkcji filmów, programów telewizyjnych, sztuk scenicznych, muzyki, gier wideo. Można tu zwiedzić studio Universal czy Warner Bros. L.A. stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji. Stąd też uchodzi za jedno z najbogatszych i najbardziej wpływowych miast świata.

A zaczęło się od hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve’a, który założył Los Angeles 4 września 1781 roku. Ponad połowa pierwszych osadników była metysami lub mulatami z afrykańskim, indiańskim lub europejskim pochodzeniem. W latach 30. XX wieku miasto miało ponad milion mieszkańców. W 1932 roku odbyły się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie.

hollywood-1245960_1280Ogromną zaletą Los Angeles jest klimat. Miasto położone jest w regionie Kalifornii Południowej (aglomeracja Los Angeles – Long Beach – Santa Ana), średnia roczna temperatura w centrum wynosi 24°C w ciągu dnia i 14°C nocą. Cieplutko! Od centrum miasta do Pacyfiku rozciąga się część pasma górskiego Santa Monica, oddzielając L.A. od doliny San Fernando. Najwyższym punktem Los Angeles jest góra Sister Elsie (1547 m n.p.m.). Góry każdej zimy okryte są pokrywą śnieżną, choć w samym mieście widok śniegu jest niezwykle rzadki. Częste są za to trzęsienia ziemi, w większości niewyczuwalne dla mieszkańców. Kilka z nich było naprawdę tragicznych w skutkach.

Co warto zobaczyć?

Choć w L.A. niewiele znajdziemy zabytków w typowym tego słowa znaczeniu, jest wiele miejsc, które są obowiązkowymi punktami wycieczki po mieście.

Walt Disney Concert Hall – budynek o nowoczesnej, metalurgicznej budowie, obiekt zainteresowania fotografów i melomanów. Siedziba orkiestry „Los Angeles Philharmonic” oraz „Los Angeles Master Chorale”. Otwarta w 2003 roku hala mieści ponad 2,2 tys. Ludzi.

Dolby Theatre – teatr w Hollywood, otwarty w 2001 roku. Corocznie odbywa się tam ceremonia wręczenia Oscarów.

Obserwatorium Griffitha – miejsce dla miłośników astronomii, oferuje również naukowe wystawy i prezentacje.

Getty Center – część J. Paul Getty Trust, najzamożniejszej instytucji zajmującej się sztuką na świecie.

Los Angeles Memorial Coliseum – stadion sportowy, największy w Kaliforni i jeden z największych na świecie.

Muzeum Sztuk Pięknych (Los Angeles Museum of Art – LACMA) – kompleks muzealny składający się z siedmiu budynków. Ma w swoich zbiorach ponad 100 tys. eksponatów. LACMA udostępnia swoje zbiory poprzez wystawy, programy publiczne i badania. Zwiedzane jest przez niemal milion osób rocznie.

Los Angeles County Museu of Art – największe muzeum sztuki na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Teatr Chiński Graumana (Grauman’s Chinese Theatre) – kino położone przy Hollywood Boulevard, oficjalnie otwarte w 1927 r. miejsce wielu premier filmowych, imprez, a nawet trzech ceremonii wręczenia Oscarów.

Hollywood Sign – powinien się chyba znaleźć na pierwszym miejscu tej listy. Symbol „Fabryki Snów”, wysoki na 14 metrów i długi na 110 metrów napis „HOLLYWOOD”, zaprojektowany przez Thomasa Fiska Goffa. Położony w Hollywood Hills, Mount Lee (góry Santa Monica).

Ratusz (Los Angeles City Hall) – siedziba władz miasta. Znajduje się w śródmieściu (downtown) w Civic Center. Na 27. piętrze ma taras widokowy.

Amfiteatr (Hollywood Bowl) – scena koncertowa, której nabardziej charakterystyczną częścią jest muszla, a za nią widok na napis „HOLLYWOOD” w górach Santa Monica. Mieści ponad 17,3 tys. widzów.

Najwięcej galerii sztuki znaleźć można w dzielnicy Gallery Row. Najlepsze galerie, artyści, bary, restauracje i sklepy ze śródmieścia promowane są raz w miesiącu podczas Downtown Art Walk.

Los Angeles posiada rozbudowaną sień dróg i autostrad, a także system linii autobudowych, metra oraz lekkiej kolei na terenie hrabstwa. W dzielnicy Bunker Hill w centrum masta działa linia kolei linowo-terenowej – Angels Flight. Z przedmieściami oraz pobliskimi hrabstwami miasto połączone jest przez kolej podmiejską Metrolink.

Miasto luksusu

los-angeles-1768743_1280Turysta zmęczony długim lotem do L.A. albo znużony zwiedzaniem sztandarowych atrakcji może zregenerować siły w Venice Beach, jednej z najbardziej znanych i popularnych plaży w L.A. Przy plaży znajduje się gwarny deptak oraz Muscle Beach, siłownia plenerowa, gdzie trenował sam Arnold Schwarzenegger. Urokliwym miejscem jest również Venice Canals, miejsce zaprojektowane przez Abbota Kinney’a, który w Kalifornii chciał odtworzyć włoskie kanały.

Będąc w Los Angeles nie można pominąć Hollywoodzkiej Alei Sław i Rodeo Drive – najdroższej ulicy w mieście, w Beverly Hills. Przepych jest tu widoczny na każdym kroku.

Wszystkie atrakcje L.A. można by wymieniać długo. Jedno jest pewne – bez L.A. i Hollywood nie byłoby tej strony Ameryki, jaką znamy z kina. Pragnącej rozrywki i pławiącej się w luksusie. Los Angeles zaprasza!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here