Kreta – co zwiedzić na wyspie

0
342
Kreta – co zwiedzić na wyspie

KRETA- raj na ziemi

Nie masz pomysłu na wakacje? Nie byłeś jeszcze na Krecie? Koniecznie musisz odwiedzić to miejsce. Kreta co roku przyciąga wielu turystów, w tym wielu Polaków i jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu.

Położenie i klimat wyspy

Kreta - co zwiedzić na wyspie
Kreta – co zwiedzić na wyspie

Kreta to największa grecka wyspa położona na granicy morza Kreteńskiego i Śródziemnego. Powierzchnia wyspy to ponad 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców to około 650 tysięcy. Największe miasto i jednocześnie stolica wyspy to Heraklion. Drugim co do wielkości miastem jest Chania.

Klimat wyspy uważany jest za bardzo zdrowy, gdyż krzyżują się tutaj klimaty śródziemnomorski, afrykański i kontynentalny. Miesiące letnie są bardzo gorące, dlatego najlepiej wybrać się na Kretę wczesną wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są nieco bardziej umiarkowane.

Plaże Krety

Dla amatorów leniwego wypoczynku wyspa oferuje przepiękne piaszczyste plaże i krystalicznie czyste morze. Warto wspomnieć Georgioupolis Beach, która znajduje się w północnej części wyspy i zachwyca szerokim brzegiem lub Preveli Beach, która usytuowana jest w środkowej części południowego wybrzeża wyspy i stanowi miłą odskocznię od popularnych, zatłoczonych miejsc.

Wiele osób jako najpiękniejszą wskazuje jednak Elafonissi umiejscowioną na końcu południowo-zachodniego skraju Krety, gdzie oprócz przejrzystego morza można zobaczyć różowy piasek, który w rzeczywistości tworzą miliony pokruszonych muszelek. Atrakcją są też żółwie morskie, które można spotkać na plaży. Dzięki temu przepięknemu krajobrazowi plaża ta nazywana jest rajską.

Nie można pominąć również Laguny Balos, która znajduje się w północno- zachodniej części wyspy. Zachwyca ona mieszanką kolorów wody- od turkusu do aż do szafiru oraz kontrastem, jaki tworzy ona z białym piaskiem. To również miejsce, które wielbiciele pięknych plaż koniecznie powinni wpisać na listę miejsc do zobaczenia.

Kreta - co zwiedzić na wyspie
Kreta – co zwiedzić na wyspie

Wąwozy

Dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek wyspa ma też sporo do zaproponowania. Dla wielu osób Kreta kojarzy się z wyjątkowym wąwozem Samaria, który położony jest w górach Białych. Cały wąwóz liczy sobie 16 kilometrów. Chociaż zejście najbardziej popularną trasą w dół wąwozu zajmuje około 5-6 godzin, na pewno nikt nie będzie żałował tej wycieczki. Na początku trasa jest wymagająca, skalista, poprzecinana wieloma korzeniami. Jednak dalej droga jest już bardziej płaska. Wąwóz oferuje wiele atrakcji jak na przykład opuszczona już wioska Samaria, gdzie w cerkwi można podziwiać XIV- wieczne freski. W najwęższym miejscu zwanym Stalowe Wrota wąwóz ma 3,5 m szerokości. Do wyjścia stąd mamy jeszcze 45 min. Następnie należy dotrzeć do miejscowości Agia Roumeli, aby dotrzeć na prom. Należy jednak pamiętać, że do tej wyprawy należy się przygotować, przydadzą się między innymi dobre buty trekkingowe i nakrycie głowy. Dla osób starszych i dzieci trasa ta może okazać sie zbyt wymagająca ze względu na duże upały, które panują na Krecie oraz długość szlaku.

Drugim, interesującym, chociaż mniej popularnym wąwozem jet Imbros, do którego wejście znajduje się w mieście o tej nazwie. Całość wycieczki to 8 km. Droga prowadząca przez wąwóz jest stosunkowo łatwa, wiedzie w większości przez zacieniony, płaski teren. Atrakcjami sa przewężenia na drodze, gdzie szerokość ścian wynosi ok. 2 metrów. Trasa nie jest zbyt długa, ale należy pamiętać o wygodnym obuwiu, zabezpieczeniu przed słońcem i zapasach wody.

Kreta posiada ponadto wiele innych ciekawych wąwozów na przykład Dziki Wąwóz Ha lub Wąwóz Kourtaliotiko warto więc wcześniej sprawdzić, które są dla nas odpowiednie, biorąc pod uwagę trudność i długość szlaku.

Pozostałe atrakcje

Zainteresowani historią Grecji powini również znaleźć czas na zwiedzanie Knossos, które znajduje się 6 km od Heraklionu. W mieście tym znajduje się pałac nazywany również pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Jego ruiny zostały odnalezione w 1899 rok przez Sir Arthura Evansa. Pałac datuje się na okres 2-1,4 tys. lat p.n.e. Legendy mówią, że kiedyś znajdował sie pod nim labirynt minotaura lub sam pałac był takim labiryntem, biorąc pod wagę dużą ilość pomieszczeń połączonych skomplikowanym korytarzem.

Każdy, kto chciałaby poczuć klimat dawnej Krety powinien wybrać wycieczkę do odnowionych wiosek kreteńskich takich jak Fodele, Milia, Elos, gdzie można pospacerować wśród licznych gajów oliwnych oraz podziwiać zachowane zabytki z okresu antycznego.

Korzystając z okazji koniecznie należy też odwiedzić pobliskie Santorini, uważane przez Greków za najbardziej urokliwą grecką wyspę słynąca z romantycznych zachodów słońca i przepięknego krajobrazu. Można na nią popłynąć korzystając z oferty lokalnych biur podróży albo wybrać się indywidualnie promem lub katamaranem (długość podróży od 5 do 2 godzin w zależności od środka transportu).

Biorąc pod wagę różnorodność atrakcji jakie oferuje nam Kreta z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie na tydzień lub dwa wakacji. Na pewno pobyt na wyspie pozostawi nam też niedosyt i będziemy tu wracać kolejny raz, aby odkrywać jej piękno od nowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here