Kopenhaga – zwiedzanie stolicy Danii

0
256
KOPENHAGA – ZWIEDZANIE STOLICY DANI

Kopenhaga – miasto rowerów i Andersena

W żadnym innym miejscu nie spotkasz tylu rowerów co tutaj. Miasto to w 2007 zostało nazwane pierwszym rowerowym miastem na świecie przez Międzynarodową Unię Kolarską. Do wypożyczenia tutaj turyści i mieszkańcy mają około 3,5 tysiąca bezpłatnych rowerów. O jakim mieście mowa? Oczywiście chodzi o Kopenhagę, stolicę Królestwa Danii.

Miasto to, jedno z największych w Skandynawii, jest położone nad cieśninią Sud, na dwóch wyspach Zelandia i Amager. Liczy około półtora miliona mieszkańców. Obowiązująca waluta jest korona duńska.

Kopenhaga nie jest dużym miastem, ale posiada niepowtarzalny klimat i oferuje wiele atrakcji dla turystów.

Kopenhaga
Kopenhaga

Jedną z największych jest kopenhaska syrenka. Stoi ona przy nadbrzeżu Langeline. Ma 1,25 metra wysokości i waży około 175 kilogramów. Syrenka była bohaterką baśni Andersena. Zauroczony opowieścią syn twórcy browaru Calsberg zamówił rzeźbę, która od 1909 stała się symbolem Kopenhagi. Co roku odwiedza ją tysiące turystów. Mamy możliwość podziwiania jej z lądu, ale również ze statków, których duża ilość pływa po Kopenhadze, dzięki rozwiniętemu systemowi kanałów.

Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia są ogrody Tivoli czyli teren parku rozrywki położony w centrum miasta. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przywitają nas tutaj postacie z bajek Andersena. Znajdują się tutaj podniebne kolejki górskie różnego rodzaju, karuzele oraz akrobaci, tancerze, a nawet występujący w sezonie letnim codziennie teatr pantomimy. Od niedawna Tivoli udostępnia najnowocześniejsza atrakcję, dostarczającą wielu wrażeń, jest to Vertigo- najszybsze tego rodzaju urządzenie w Europie Pólnocnej, gdzie można stać się pilotem jednego z dwóch samolotów, które osiągają prędkość 100km/h, wykonując przy tym obrót o 360º w każdym kierunku.

Kopenhaga - zwiedzanie stolicy Danii
Kopenhaga – zwiedzanie stolicy Danii
Będąc w Kopenhadze na pewno też traficie do dzielnicy Nyhavan (nazwa oznacz Nowy Port). Dojść można do niej w kilkanaście minut z centrum miasta. Podziwiać tutaj można XVIII – wieczne kamienice, które tworzą bardzo malowniczy widok oraz zacumowane tuż obok stare żaglówki. W tej dzielnicy mieszkał Jan Christian Andersen i tutaj podobno stworzył swoje baśnie. Po spacerze nadbrzeżem warto usiąść w kawiarni, których jest wyjątkowo dużo i każda wyróżnia się swoim specyficznym klimatem. W słoneczne dni ciężko znaleźć tutaj wolne miejsce, ponieważ Duńczycy lubią przychodzić do Nyhavan, żeby w spokoju odprężyć się i odpocząć.

Dla osób kochających zakupy Kopenhaga też ma ciekawe miejsca. Jednym z nich jest bulwar Stroget. Obejmuje on kilka przecinających się ulic pomiędzy dwoma placami: Kongresem Nytorv oraz Placem Ratuszowym. Znajduję się tu wiele sklepów, w tym te najbardziej luksusowe, znanych marek jak Prada, Max Mara, Louis Vuitton.

Kopenhaga oferuje też wiele zabytków, co na pewno zaciekawi osoby interesujące się historią. Pierwszym z nich jest Biblioteka położona w ogrodach królewskich, w której znajdują się ogromne zbiory dzieł Andersena czy Karen Blixen. Dalej warto wymienić Borsen czyli Kopenhaską Giełdę, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, który powstał w latach 1619-1625. Obecnie jest to siedziba Duńskiej Izby Handlowej. Kopenhaga to również królestwo pałacy. Najpopularniejsze z nich to kompleks pałacowy Amalienborg, który jest w tym momencie siedzibą rodziny królewskiej oraz pałac Rosenborg Slot, w którym mieści się muzeum kultury i historii Danii. Warto również zwiedzić zamek Kronborg, który jest wpisany na listę UNESCO. Miejsce to jest znane jako zamek Hamleta i co roku odwiedzają go tysiące turystów.

Kopenhaga - zwiedzanie stolicy Danii
Kopenhaga – zwiedzanie stolicy Danii
Pisząc o Kopenhadze nie sposób nie wspomnieć o jej nocnym życiu, pełnym koncertów na żywo, dyskotek i klubów. Warto sprawdzić przed wyjazdem, gdzie są organizowane festiwale, odbywają się one dosyć często. Duńczycy kochają muzykę, więc wieczorami można poszukać jakiegoś baru, gdzie właśnie może odbywa się jeden z wielu koncertów jazzowych. Pamiętajcie tylko, że nocne życie rozpoczyna się około godziny 12 i trwa zazwyczaj do rana.

Chcąc skorzystać z wszystkich atrakcji, jakie oferuje miasto najlepiej wykupić Kartę Kopenhaską, która umożliwi nam tańsze zwiedzanie miasta. Można ją nabyć w biurach turystycznych w całej Danii, jak również przez stronę internetową visitcopenhagen.com. Daje ona możliwość korzystania z ponad 70 atrakcji turystycznych, a także z transportu publicznego.

Kopenhaga to idealne miejsce na kilkudniową wycieczkę dla każdego, kto chce poczuć jego magię, zobaczyć wąskie duńskie uliczki oczami Andersena i na chwilę oderwać się od codzienności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here