Chicago – co zobaczyć

0
232

Masz okazję na turystyczny pobyt w Stanach Zjednoczonych? Nie zapomnij odwiedzić Chicago. To trzecie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto w USA, zaraz po Nowym Jorku i Los Angeles. I choć jedyna możliwość dotarcia tam to podróż samolotem z ważną wizą turystyczną, zapewniamy, że warto!

Chicago leży w stanie Illinois, nad jeziorem Michigan, które samo w sobie jest nie lada atrakcją. Ma niemal 58 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni!

Wietrzne Miasto

Ale wróćmy do Chicago – słynnego Windy City, Wietrznego Miasta. Jego początki to Fort Dearborn, wybudowany w 1803 roku. W 1857 Chicago było już największym miastem na północnym wschodzie ówczesnych Stanów Zjednoczonych. To tu w 1885 roku powstał pierwszy na świecie drapacz chmur – Home Insurance Biulding. Do dziś zachowany jest niewiele późniejszy Reliance Building, niezwykle jak na owe czasy nowoczesny.

Chicago to największe w świecie (rzecz jasna poza Polską) skupisko Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. Najstarszy polski zabytek, kościół św. Stanisława Kostki, pochodzi z 1870 roku. Będąc w Chicago możemy trafić do polskiego kościoła na mszę w języku polskim, wziąć udział w organizowanej rokrocznie przez Polonię paradę z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w festiwalu Shanties bądź Taste of Polonia i wielu innych wydarzeniach.

Atrakcje czekają w centrum

Największe atrakcje, jak to często bywa, czekają na turystów w centrum – Downtown. Tam, przy Dearborn Street (nazwanej tak od wspomnianego fortu wojskowego) podziwiać można najstarsze ślady tzw. „stylu chicagowskiego”, który począł się tworzyć podczas wielkiej odbudowy miasta po pożarze w 1871 roku. We Wspanialej Mili (Magnificent Mile lub the Mag Mile) odwiedzimy luksusowe restauracje, centra handlowe czy sklepy. Tam tez znajduje się redakcja słynnej „Chicago Tribune”.

Akwarium, planetarium i historia naturalna

chicago-690364_1280Najbardziej znane chicagowskie muzea znajdują się nad brzegami Michigan. Przy Lake Shore Drive zwiedzimy Muzeum Historii Naturalnej, które wraz z Akwarium Shedda i Planetarium Adlera należy do tzw. Museum Campus Chicago. Do jego zwiedzenia przydatna może się okazać karta City Pass. W Muzeum Historii Naturalnej zobaczymy wspaniale zachowany szkielet tyranozaura Sue oraz zbiory przybliżające świat starożytnych cywilizacji. Muzeum jest interaktywne, dzięki czemu pobyt w nim jest atrakcyjny i dla dorosłych i dla dzieci. Wszelkie przydatne informacje znaleźć można na stronie www.fieldmuseum.org.

Akwarium Shedda mieści się tuż obok. Istnieje ono, podobnie jak Planetarium Adlera, 86 lat. Baseny i akwaria Shedda pozwalają z bliska zobaczyć stworzenia żyjące naturalnie w morzach i oceanach, jak delfiny czy żółwie. Na www.sheddaquarium.org można dowiedzieć się więcej.

Planetarium Adlera, także po sąsiedzku, oferuje możliwość obejrzenia wystaw poświęconych astronomii, zabytkowe przyrządy, trójwymiarowe filmy o kosmosie i atrakcje dla dzieci. Więcej na www.addlerplanetarium.org

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, koniecznie odwiedź Art. Institute of Chicago. Zobaczyć tam można prawdziwe malarskie arcydzieła – Moneta, Renoira, van Gogha, El Greco, Moneta, ale też artystów współczesnych, jak Edward Hopper czy Grant Wood. Strona poświęcona muzeum to www.art.edu

Nie tylko muzea

Ale nie samymi muzeami turysta żyje. W Chicago nie tylko zbudowano pierwszy drapacz chmur, znajduje się tu również najwyższy obecnie w USA wieżowiec – Sears Tower. Z tarasu widokowego na 103. piętrze widać nawet częściowo trzy sąsiednie stany. A widok zapiera dech w piersiach. Więcej: www.searstower.com

Oczywiście tak intensywne zwiedzanie wymaga posilenia się. W Chicago znajdziemy zarówno restauracje dla turystów bardzo wymagających, jak i bary dla tych mniej zamożnych. Także tani nocleg jest tu możliwy, choćby w hostelu HI-Chicago przy 24 East Congress Parkway. Problem poruszania się po mieście i okolicach rozwiązuje system szybkiej kolei miejskiej CTA oraz miejskie i podmiejskie linie autobusowe. Można też przemieszczać się wypożyczonym rowerem. Taksówka lub wynajęte auto to mniej polecane sposoby komunikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here