Berlin

0
245
Berlin

Berlin – co warto zwiedzić

Miasto zachwycające bogactwem kulturalnym, rozmaitymi atrakcjami. Życie tętni tu niezwykłą żywiołowością. Mowa o Berlinie. Nie kojarzmy Berlina wyłącznie ze stolicą Niemiec, czy siedzibą Republiki Federalnej Niemiec. Zamieszkuje tu blisko 3,5 mln osób. Zaraz po Paryżu i Londynie Berlin jest największym miastem w Unii Europejskiej. Oprócz tego mieści się tu także wiele atrakcji turystycznych.

Rozpoczynając zwiedzanie Berlina warto udać się na Pariser Platz. Mieści się tu Brama Brandenburska inaczej zwana też Brandenburgen Tor. To jeden z powszechnie najbardziej znanych i rozpoznawanych zabytków Berlina. Zalicza się ona do przykładów najpiękniejszego niemieckiego klasycyzmu. Symbolizuje pokój i wolność, chodzi tu o zjednoczenie Niemiec po upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku. Konstrukcja Bramy jest inspirowana grecką bramą monumentalną o nazwie Propyleje, mieszczącej się na Akropolu. Przy Brandenburgen Tor odbywają się najważniejsze uroczystości, demonstracje polityczne a także imprezy masowe. Ciekawostką jest, że obecnie Brama Brandenburska jest zamknięta dla ruchu samochodów. Często padają jednak propozycje aby za opłatą umożliwić przejazd np. ślubnych limuzyn. Wydając pieniądze w Niemczech warto zwrócić uwagę, że na rewersach monet 10, 20 i 50 euro centów znajduje się wytłoczona podobizna Bramy Brandenburskiej

Berlin
Berlin
Kolejnym godnym odwiedzenia miejscem jest Reichstag. Jego potężny gmach to nie tylko siedziba niemieckiego Bundestagu, to także nie lada atrakcja dla miłośników architektury nowoczesnej. Imponującą, 23 metrową kopułę Parlamentu można zwiedzać za darmo, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja przez Internet. Jeśli już jesteś na miejscu, należy udać się do zachodniego wejścia wraz z potwierdzeniem rezerwacji, a później tylko cieszyć oczy wspaniałym widokiem. Zabytek powstał według planów budowy Paula Wallota. W 1933 roku budynek został niemal doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru, odbudowano go jednak do nowej formy w latach 60-tych.

Jeśli w podróż do Berlina zabierasz dzieci, lub po prostu jesteś miłośnikiem zwierząt, warto odwiedzić miejsca takie jak Berlin Zoo, a także Aquarium Berlin. Obydwa miejsca są ze sobą powiązane. Decydując się na Aquarium Berlin możesz zachwycać się widokiem rozmaitych ryb, gadów, płazów i bezkręgowców pochodzących z najdalszych zakątków Ziemi. Świetną alternatywą zagospodarowania wolnego czasu jest także AquaDom w hotelu Radisson Blu. W owym hotelu mieści się największe na świecie cylindryczne akwarium, a w nim ponad milion litrów wody i blisko 50 gatunków różnorodnych ryb.

Berlin
Berlin
Kolejnym miejscem godnym uwagi zwiedzających jest Grunewaldturm czyli Wieża Grunewaldzka. Budowla powstała między 1897 a 1898 rokiem, na wzgórzu mającym ok. 79 metrów wysokości ,co jeszcze bardziej wpływa na jej widoczność. Wzgórze ma swe miejsce blisko jeziora Wanesse. Gmach wieży zbudowano z czerwonej cegły, a jej wysokość sięga 56 metrów. W środku znajduje się nie tylko okrągły hall, a w nim statua Wilhelma I Hohenzollerna. Ulokowano tu także restaurację i ogródek piwny, tak więc jest to miejsce idealne na odpoczynek dla osób znużonych zwiedzaniem! Do tarasu widokowego prowadzą 204 schody. Warto je jednak pokonać by podziwiać widok Lasu Grunewaldzkiego oraz podziwiać Hawelę.

Co jeszcze warto zobaczyć? Oczywiście Potsdamer Platz – Plac Poczdamski. Jest to największe, najruchliwsze i niezwykle nowoczesne miejsce w Berlinie. Ów plac jest uznawany za dawne serce miasta, ponieważ jest to węzeł komunikacyjny, łączący starą część miasta na wschodzie z dawnym nowoczesnym Berlinem na Zachodzie.

Tropical Islands, mimo że to miejsce znajduję się poza Berlinem, naprawdę warto tu zajrzeć. Gwarantowana rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest to ogromny park, świetne miejsce na zabawię jak i wypoczynek. Tzw. „wyspę” podzielono na kilka stref, między innymi Tropikalny Las, Morze południowe czy Tropikalną Wioskę. Ogromną atrakcją są tu baseny i zjeżdżalnie, możliwy jest także lot balonem.

Inne miejsca godne uwagi:

Wyspa Muzeów składająca się z 5-ciu budynków. Tworzy sławny na całym świecie kompleks architektoniczny. Wyspa została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Wieża telewizyjna- budowla liczy 368 metrów, na wysokości ok. 204 metrów umiejscowiono punkt widokowy. Wieża należy do Światowej Federacji Wielkich Wież.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here